Saç Ekimi

Hakkında Genel Bilgi

Saç dökülmesi erkek ve kadında önemli sıkıntılara yol açabilir. Çoğunlukla kalıtsal bir durumdur. Tıbbi tedavi seçenekleri yetersiz kaldığında saç ekimi düşünülmelidir. Bu konuda son yıllarda önemli ilerlemeler sağlanmıştır. İşlem lokal anestezi altında uygulanır. Saçın durumuna göre başın arka ve her iki yan tarafından alınan kökler açık alanda hazırlanan deliklere yerleştirilir. Saç alınan ve ekilen alanda oluşan yara ve kabuklanmalar bir ay içinde, iz bırakmadan iyileşir. Sonucun başarısında kelliğin boyutu ve saçın kalitesi kadar ekibin deneyimi de önemlidir.

DOKTORUNUZASORUN

Yanıtları görmek için sorulara tıklayın.

Kimlere yapılmalı?

Kalıtsal (genetik) ya da hastalık sonucu saçı seyrekleşen ya da kellik nedeniyle sorun yaşayan kişilere uygulanır. Yara izlerine, kaş bölgesine ve kıllanma sorunu yaşanan farklı alanlara da saç ekimi yapılmaktadır. Uzun süreli (6-8 saat) lokal anestezi almaya engel (hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, çeşitli ilaçlar, madde bağımlılığı, ruhsal sorunlar, vb) bir rahatsızlığı olmayan kişilere doktor (plastik cerrah) gözetiminde lokal ameliyathane koşullarında uygulanır.

Sonuç nasıl olur?

Size daha önce yapılmış ekim sonuçları gösterilir. Ekilen saç sıklığının hiçbir zaman varolan sıklıkta olamayacağını bilmelisiniz. Amaç, saçsız alanı doğala en yakın şekil ve sıklıkta kapatabilmektir. Ekim sonrası elde edilen son durumu görebilmek için yaklaşık 1 yıl beklenmelidir.

Öncesinde nelere dikkat etmeliyim?

Aspirin ve benzeri kanamayı artırıcı ilaç kullananlar hekimlerine danışarak ilaçlarını 1 hafta öncesinden kesmelidir. Ameliyat için gerekli rutin kan tahlilleri alınıp hafif bir kahvaltı yapılarak (herhangi bir engel yoksa) işleme başlanır.

Ne kadar saç kökü ektirmeliyim?

Ekim öngörülen seyrelmiş yada saçsız alanda en iyi sonucu almamızı sağlacak kadar. Bu konuda sayısal miktar kadar, ekim yönü ve saçın kalitesi de önemlidir. Genellikle 2000-3000 kök arası bir ekim ile başın geniş bir alanı örtülür ya da sıklaştırılır, daha üzerine çıkılması hasta ve ekibin uyumunu güçleştirebileceğinden ikinci bir seansı göz önünde bulundurmakta yara vardır.

Ne zaman yıkanabilirim

İlk üç gün başınızı yıkamayacaksınız. Sonrasında hekiminizin önerileri doğrultusunda şampuan ve losyonlar kullanabilirsiniz. 1 ay boyunca aşırı sportif aktiviteden kaçınmalısınız.

Riskler nelerdir?

Her cerrahi müdahale için söz konusu olabilecek riskler dışında, varolan saçı güçlendirip, dökülenin çıkmasını hızlandırdığı öne sürülen ilaç ve losyonların uzun süreli kullanımına bağlı sivilce benzeri alerjik lezyonlar görülebilir.